Belka
Piątek, 26 Kwietnia 2024   imieniny: Maria, Marcelina, Marzena
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 
 

Wernisaż wystawy "Światło i Materia"

2012-03-14  
Źródło artykułu: Muzeum Karkonoskie w Jeleniej Górze
 
Wernisaż wystawy

„ŚWIATŁO I MATERIA”


Muzeum Karkonoskie serdecznie zaprasza na wystawę czasową „Światło i Materia”, która zainauguruje działalność Muzeum Karkonoskiego po przebudowie. Wystawa organizowana jest w ramach IV Karkonoskiego Festiwalu Światła i będzie składała się z trzech części: dwóch wystaw monograficznych i jednej zbiorowej. Pierwsza wystawa monograficzna prezentuje twórczość prof. Krystyny Cybińskej. Artystka swoje umiejętności rozwijała pod kierunkiem prof. Julii Kotarbińskiej, a po dyplomie została jej asystentką. Jest również członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków oraz Académie Internationale de la Céramique d'Art (AIC) w Genewie. Prof. Krystyna Cybińska od wielu lat jest pedagogiem Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu, nauczycielem i mistrzem wielu pokoleń ceramików. Jej ozdobne butle, misy i wazony to samoistne, mistrzowskie dzieła sztuki charakteryzujące się harmonią. Komponuje formy o zwartej bryle, doskonałych proporcjach, pozbawione dekoracyjnych dodatków. Ascetyczną powściągliwość kształtów łagodzi mięsistą, aksamitną fakturą szkliwa i podkreśla zróżnicowanie kolorem. Prace artystki nie tylko znajdują się w licznych krajowych i międzynarodowych kolekcjach, ale też wielokrotnie były nagradzane. Druga wystawa monograficzna przedstawia twórczość projektantki i artystki szkła Reginy Włodarczyk-Puchały wzbogaconą o fotografie artystyczne Jana Korpala oraz prace prekursorów polskiego szkła artystycznego po 1954 roku. Regina Włodarczyk-Puchała ukończyła studia artystyczne z wyróżnieniem w 1958 r. na Wydziale Ceramiki i Szkła Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych we Wrocławiu u prof. Stanisława Dawskiego. Po ukończeniu studiów podjęła pracę w Hucie Szkła Kryształowego „ Julia” w Szklarskiej Porębie jako projektant i główny specjalista d/s wzornictwa. Mając znaczny wpływ na rozwój wzornictwa przemysłowego jednocześnie poszukuje własnych dróg wypowiedzi. Konsekwencją jej pracy był udział w ponad 40 wystawach ogólnopolskich i zagranicznych, indywidualnych, szereg konkursów, wyróżnień i nagród. Od lat 60-tych dbała o wysoki poziom produkcji szkła kryształowego wprowadzając nowe wzory szlifów i formy naczyń.
Trzecia część – czyli wystawa zbiorowa prezentuje współczesne szkło i ceramikę autorstwa artystów wywodzących się z Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. W tej części będą Państwo mogli zaobserwować różne tendencje we współczesnym wzornictwie zarówno szkła jak i ceramiki.


Otwarcie wystawy odbędzie się 14 stycznia 2012 roku o godzinie 17.30.

Wystawa trwać będzie do 28 marca 2012 roku.
Wystawę Patronatem objął Pan Marszałek RAFAŁ JURKOWLANIEC oraz Przewodniczący Sejmiku Województwa Dolnośląskiego Pan JERZY POKÓJ


Patronat Medialny: Muzyczne Radio, Nowiny Jeleniogórskie, TV Dami.
Wystawa dofinansowana ze środków Samorządu Województwa Dolnośląskiego.


Do końca stycznia b.r. wstęp do Muzeum będzie bezpłatny.


Serdecznie zapraszamy!



Muzeum czynne:

wtorek-piątek 9:00-16:00

sob-niedziela 9:00-17:00

poniedziałek- muzeum nieczynne

bilety: 7 zł i 4 zł

Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
loading...
Wyszukaj
 
Kreska
Najnowsze komentarze
 
    Kreska
     




    Brak sond
     
    Newsletter
    Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
     
     

    Powiat jeleniogórski – powiat w województwie dolnośląskim z siedzibą w Jeleniej Górze. W skład powiatu wchodzą gminy: Janowice Wielkie, Jeżów Sudecki, Karpacz, Kowary, Mysłakowice, Podgórzyn, Stara Kamienica i Szklarska Poręba zajmując powierzchnię 628,21 km kw.

    Główna atrakcją regionu są Karkonosze – góry nazywane Olbrzymimi z Karkonoskim Parkiem Narodowym uznanym za Światowy Biratelarny Rezerwat Biosfery, Rudawski Park Narodowy czy Park Krajobrazowy Doliny Bobru, przez które przebiegają liczne szlaki turystyczne; rzeka Kamienna, górskie wodospady Szklarki i Kamieńczyka, Wielki i Mały Staw (jeziora polodowcowe), formacje skalne (np. Końskie Łby czy Trzy Świnki, Chybotki); złoża kamieni szlachetnych i złota. Atrakcję stanowią także zabytki architektoniczne – kamieniczki z XVII – XVIII w. na jeleniogórskim rynku, Wieża Rycerska z XIV w.w Siedlęcinie, pałac rodziny Schaffgotschów, jeleniogórskie kościoły (Podwyższenia Św. Krzyża oraz pod wezwaniem Erazma i Pankracego), domy tyrolskie w Mysłakowicach czy krzyże pokutne.

    Główną gałąź gospodarki regionu stanowi turystyka.

    Przez powiat przebiega trasa europejska nr 65 oraz dwie drogi krajowe: DK 3 i DK 30.

     

    Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola