Belka
Poniedziałek, 21 Stycznia 2019   imieniny: Agnieszka, Inez, Jarosław
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

Władysław Stanisław ReymontZiemia Obiecana

Data publikacji: 2019-01-14, Data modyfikacji: 2019-01-14
A A AWydrukDrukuj  
 
Och, jaką krzywdę robią pisarzowi dając go na czołówkę lektur szkolnych. Zostaje od razu zaszufladkowany. „Ziemia Obiecana” Reymonta cierpi za „Chłopów”. Jest to chyba najbardziej pokrzywdzona książka w Europie – może oprócz „Trzech muszkieterów”, którego wspaniały dramatyzm okpiły przygodowe ekranizacje. Ekranizacja „Ziemi Obiecanej” jest wspaniała, ale drodzy czytelnicy, przeczytajcie najpierw książkę. Nie waham się napisać, najwybitniejszą polską powieść. Nuda? Tu nie ma nudy, są trzej młodzieńcy, niby wycięci z dzisiejszych czasów, którzy mogliby równie dobrze nosić  smartfony. W przemysłowej Łodzi XIX w. zakładają fabrykę. „…ja nie mam nic, ty nie masz nic, on nie ma nic – zaśmiał się głośno – To razem właśnie mamy tyle, w sam raz tyle, żeby założyć wielką fabrykę…”. Nikt tak pięknie nie opisał rodzącego się kapitalizmu – krwawego molocha pochłaniającego ofiary, w brudzie, krwi, poniżeniu, wyzysku. Powieść ponadczasowa, nie starzej się i nie zestarzeje się, póki będzie na świecie choć jeden kapitalista. Uroku dodaje międzynarodowa „obsada”, gdyż bohaterami głównymi, oprócz oczywiście Łodzi, są Polak, Niemiec i Żyd. A dialogi. A choćby takie: „… – Dla mądrych jest zawsze dobry czas. – A kiedyż będzie dla uczciwych? – zapytał ironicznie. – Sza, panie Trawiński, oni mają niebo, po co im dobre czasy.” „… – Cóż chcesz, jak mu ruina zajrzała w oczy, to dał spokój etyce, zostawił ją na później. Bez etyki żyć można, a bez pieniędzy nie.” „Ja zawsze mówię, że lepiej się raz dobrze wyczesać niż dwadzieścia razy podrapać.” „… – Nie jestem maszyną, jestem człowiekiem.” I jeszcze jeden cytat z cudownej piosenki reklamującej film Wajdy, którą tak wielu mogłoby dzisiaj wygłosić: „Była nam kiedyś dana Ziemia Obiecana, Niezabliźniona rana, zielony młody liść”. Czytajcie! Dla przyjemności, cytatów, mądrości.

Pełna treść wiadomości na: biblioteka.jelenia-gora.pl/?p=43866
biblioteka.jelenia-gora.pl, Źródło artykułu: biblioteka.jelenia-gora.pl
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
Dodaj artykuł
Najnowsze komentarze
 
  Kreska
   
  Polecane

  DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

   
  Brak sond
   
  Newsletter
  Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
   
   

  Powiat jeleniogórski – powiat w województwie dolnośląskim z siedzibą w Jeleniej Górze. W skład powiatu wchodzą gminy: Janowice Wielkie, Jeżów Sudecki, Karpacz, Kowary, Mysłakowice, Podgórzyn, Stara Kamienica i Szklarska Poręba zajmując powierzchnię 628,21 km kw.

  Główna atrakcją regionu są Karkonosze – góry nazywane Olbrzymimi z Karkonoskim Parkiem Narodowym uznanym za Światowy Biratelarny Rezerwat Biosfery, Rudawski Park Narodowy czy Park Krajobrazowy Doliny Bobru, przez które przebiegają liczne szlaki turystyczne; rzeka Kamienna, górskie wodospady Szklarki i Kamieńczyka, Wielki i Mały Staw (jeziora polodowcowe), formacje skalne (np. Końskie Łby czy Trzy Świnki, Chybotki); złoża kamieni szlachetnych i złota. Atrakcję stanowią także zabytki architektoniczne – kamieniczki z XVII – XVIII w. na jeleniogórskim rynku, Wieża Rycerska z XIV w.w Siedlęcinie, pałac rodziny Schaffgotschów, jeleniogórskie kościoły (Podwyższenia Św. Krzyża oraz pod wezwaniem Erazma i Pankracego), domy tyrolskie w Mysłakowicach czy krzyże pokutne.

  Główną gałąź gospodarki regionu stanowi turystyka.

  Przez powiat przebiega trasa europejska nr 65 oraz dwie drogi krajowe: DK 3 i DK 30.

   

  Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola