Belka
Poniedziałek, 7 Października 2024   imieniny: Mirella, Marek, Sergiusz
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 
 

Ślady niemieckich Żydów na Dolnym Śląskui ich losy w Manili

Data publikacji: 2019-02-21, Data modyfikacji: 2019-02-21
A A AWydrukDrukuj  
 
Zapraszam serdecznie na spotkanie z Piotrem Pilukiem Prelekcja Piotra Piluka z prezentacją zdjęć dokumentalnych śladów kultury żydowskiej na Dolnym Śląsku. Zainteresowanie reliktami kultury niemieckich Żydów w Polsce jest kwestią ostatnich lat. Interesujący i nieznany wątek stanowią losy dolnośląskich Żydów, którzy podczas II wojny światowej znaleźli azyl w Manili (Filipiny). Piotr Piluk jest fotografem-dokumentalistą i publicystą. Był stypendystą YIVO Institute for Jewish Research w Nowym Jorku oraz Goethe Institut w Berlinie. W latach 2007-2016 był redaktorem „Słowa Żydowskiego” w Warszawie. Od 2016 roku mieszka na Filipinach i pracuje w zespole kadry menedżerskiej Pietrucha Manufacturing Philippines Inc. W wolnych chwilach fotografuje niezwykłą Manilę, jest też członkiem Towarzystwa Azji i Pacyfiku.

Pełna treść wiadomości na: biblioteka.jelenia-gora.pl/?p=44709
biblioteka.jelenia-gora.pl, Źródło artykułu: biblioteka.jelenia-gora.pl
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Dodaj artykuł
Najnowsze komentarze
 
    Kreska
     




    Brak sond
     
    Newsletter
    Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
     
     

    Powiat jeleniogórski – powiat w województwie dolnośląskim z siedzibą w Jeleniej Górze. W skład powiatu wchodzą gminy: Janowice Wielkie, Jeżów Sudecki, Karpacz, Kowary, Mysłakowice, Podgórzyn, Stara Kamienica i Szklarska Poręba zajmując powierzchnię 628,21 km kw.

    Główna atrakcją regionu są Karkonosze – góry nazywane Olbrzymimi z Karkonoskim Parkiem Narodowym uznanym za Światowy Biratelarny Rezerwat Biosfery, Rudawski Park Narodowy czy Park Krajobrazowy Doliny Bobru, przez które przebiegają liczne szlaki turystyczne; rzeka Kamienna, górskie wodospady Szklarki i Kamieńczyka, Wielki i Mały Staw (jeziora polodowcowe), formacje skalne (np. Końskie Łby czy Trzy Świnki, Chybotki); złoża kamieni szlachetnych i złota. Atrakcję stanowią także zabytki architektoniczne – kamieniczki z XVII – XVIII w. na jeleniogórskim rynku, Wieża Rycerska z XIV w.w Siedlęcinie, pałac rodziny Schaffgotschów, jeleniogórskie kościoły (Podwyższenia Św. Krzyża oraz pod wezwaniem Erazma i Pankracego), domy tyrolskie w Mysłakowicach czy krzyże pokutne.

    Główną gałąź gospodarki regionu stanowi turystyka.

    Przez powiat przebiega trasa europejska nr 65 oraz dwie drogi krajowe: DK 3 i DK 30.

     

    Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola