Belka
Sobota, 27 Kwietnia 2024   imieniny: Felicja, Teofil, Zyta
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 
 

Ryszard KoziołekDobrze się myśli literaturą

Data publikacji: 2019-07-01, Data modyfikacji: 2019-07-02
A A AWydrukDrukuj  
 
Chyba niewielu miłośników książek jest w stanie przejść obojętnie koło takiego tytułu -sformułowania genialnego w swojej prostocie. Zachęceni i zaintrygowani zaglądamy do środka i już nic nie jest w stanie oderwać nas od dalszej lektury. Zbiór esejów profesora Ryszarda Koziołka otwierają „Deklaracje”, pod którymi każdy z nas, pożeraczy słowa drukowanego, podpisałby się bez wahania obiema rękami. Proszę bardzo pierwsze zdanie: „Mam skłonność do przyznawania literaturze rangi najwyższego składnika kultury. (…) Jestem notorycznym poszukiwaczem dowodów, że literatura to konieczność mówiącego człowieka.” Z każdą następną stroną przeżywamy nowe zaskoczenie i zdumienie, że znalazł się ktoś, kto myśli podobnie i potrafił tak trafnie nazwać nasze własne refleksje: „Literatura nauczyła nas pragnąć czegoś „innego”, wychodzić poza rytuał wyznaczany bądź przez konwencję życia wspólnoty, bądź po prostu przez potrzeby ciała. (…) Za tę niezgodę na własną kondycję gatunkową, społeczną, historyczną odpowiedzialna jest literatura jako nauczycielka pragnienia odmiany życia.” I nie sposób oprzeć się, aby nie przytoczyć kolejnych smakowitych zdań: „Przez pewien czas wydawało się, że miejsce literatury zajęła kultura obrazu. W latach dziewięćdziesiątych tak myślałem. Dziś znów uważam, że nic nie zastąpiło literatury i nic nie jest w stanie jej zastąpić. Ludzie mogą nie czytać, tylko że są wtedy pozbawieni pewnej dyspozycji intelektualnej, której nie sposób nabyć inaczej. Nieczytającym zanika pewien organ. (…) Ten rodzaj organizowania świata za sprawą narracji i metafory, sensownego przedstawienia sobie zdarzeń i przeżyć, którego dokonujemy, czytając, jest niemożliwy do powtórzenia inaczej niż w języku. Tylko że zdążyliśmy o tym zapomnieć.” Dla porządku tylko trzeba dodać, że pozostałe eseje dotyczą konkretnych dzieł i ich twórców. Czyta się je wyśmienicie, bez względu czy zdążyliśmy się z omawianymi książkami zapoznać i czy w ogóle mieliśmy je w swoich planach czytelniczych, bo przede wszystkim są dowodem na to, że „literaturą myśli się i mówi lepiej niż innymi dyskursami”. Książka dostępna w zbiorach Książnicy Karkonoskiej. (KH)

Pełna treść wiadomości na: biblioteka.jelenia-gora.pl/?p=46416
biblioteka.jelenia-gora.pl, Źródło artykułu: biblioteka.jelenia-gora.pl
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Dodaj artykuł
Najnowsze komentarze
 
    Kreska
     




    Brak sond
     
    Newsletter
    Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
     
     

    Powiat jeleniogórski – powiat w województwie dolnośląskim z siedzibą w Jeleniej Górze. W skład powiatu wchodzą gminy: Janowice Wielkie, Jeżów Sudecki, Karpacz, Kowary, Mysłakowice, Podgórzyn, Stara Kamienica i Szklarska Poręba zajmując powierzchnię 628,21 km kw.

    Główna atrakcją regionu są Karkonosze – góry nazywane Olbrzymimi z Karkonoskim Parkiem Narodowym uznanym za Światowy Biratelarny Rezerwat Biosfery, Rudawski Park Narodowy czy Park Krajobrazowy Doliny Bobru, przez które przebiegają liczne szlaki turystyczne; rzeka Kamienna, górskie wodospady Szklarki i Kamieńczyka, Wielki i Mały Staw (jeziora polodowcowe), formacje skalne (np. Końskie Łby czy Trzy Świnki, Chybotki); złoża kamieni szlachetnych i złota. Atrakcję stanowią także zabytki architektoniczne – kamieniczki z XVII – XVIII w. na jeleniogórskim rynku, Wieża Rycerska z XIV w.w Siedlęcinie, pałac rodziny Schaffgotschów, jeleniogórskie kościoły (Podwyższenia Św. Krzyża oraz pod wezwaniem Erazma i Pankracego), domy tyrolskie w Mysłakowicach czy krzyże pokutne.

    Główną gałąź gospodarki regionu stanowi turystyka.

    Przez powiat przebiega trasa europejska nr 65 oraz dwie drogi krajowe: DK 3 i DK 30.

     

    Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola