Belka
Piątek, 26 Kwietnia 2024   imieniny: Maria, Marcelina, Marzena
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 
 

Przemysław SemczukCzarna wołga. Kryminalna historia PRL.

Data publikacji: 2018-11-26, Data modyfikacji: 2018-11-28
A A AWydrukDrukuj  
 
Lipiec 1973 roku w Jeleniej Górze był bardzo upalny, większość osób wyjechała z miasta, w zasadzie nic się nie działo, dziennikarze szukali tematów. 31 lipca, na biurko redaktora lokalnego tygodnika trafił list. „Pisze do Was morderca tysięcy ludzi, którzy nie wiedzą jeszcze, jaki los chcę im zgotować…” podpisane PSYCHOPATA CIEMNOŚCI. Zaalarmowana niezwłocznie jeleniogórska milicja, wsparta oficerami z Wrocławia podjęła działania. Zagrożone jest całe miasto, a pomysł szaleńca wydawał się bardzo łatwy do zrealizowania. Do śledztwa włączyli się psychiatrzy i grafolodzy a grupa dochodzeniowa dokonywała kolejnych rewizji w mieszkaniach wytypowanych w śledztwie osób. Czy udało się uratować mieszkańców? Ta historia zdarzyła się naprawdę. Czarna wołga to zbiór 12 reportaży kryminalnych, opartych na faktach i wnikliwych poszukiwaniach w dokumentach i archiwach. Lektura każdego z nich wywołuje dreszczyk emocji, a przedstawione metody śledcze ujawniają schematy pracy milicji w PRL. Obok wątku jeleniogórskiego autor przybliża kulisy spraw: Czarnej Wołgi, Wampira z Zagłębia, sprawy Nasierowskiego czy też historię Jerzego Paramonowa. Świetnie napisana gratka dla miłośników polskich kryminałów. Książka dostępna w zbiorach Książnicy Karkonoskiej. (JJ) 30 listopada 2018 r. będzie okazja spotkać się z autorem książki. Serdecznie zapraszamy w piątek, godz. 18:00 do sali konferencyjnej przy ul. Bankowej 27. Przemysław Semczuk będzie opowiadał o powieści kryminalnej „Tak będzie prościej”, której akcja toczy się w Jeleniej Górze, a jej głównym wątkiem jest zabójstwo Tadeusza Stecia. Zapraszamy!

Pełna treść wiadomości na: biblioteka.jelenia-gora.pl/?p=43289
biblioteka.jelenia-gora.pl, Źródło artykułu: biblioteka.jelenia-gora.pl
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Dodaj artykuł
Najnowsze komentarze
 
    Kreska
     




    Brak sond
     
    Newsletter
    Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
     
     

    Powiat jeleniogórski – powiat w województwie dolnośląskim z siedzibą w Jeleniej Górze. W skład powiatu wchodzą gminy: Janowice Wielkie, Jeżów Sudecki, Karpacz, Kowary, Mysłakowice, Podgórzyn, Stara Kamienica i Szklarska Poręba zajmując powierzchnię 628,21 km kw.

    Główna atrakcją regionu są Karkonosze – góry nazywane Olbrzymimi z Karkonoskim Parkiem Narodowym uznanym za Światowy Biratelarny Rezerwat Biosfery, Rudawski Park Narodowy czy Park Krajobrazowy Doliny Bobru, przez które przebiegają liczne szlaki turystyczne; rzeka Kamienna, górskie wodospady Szklarki i Kamieńczyka, Wielki i Mały Staw (jeziora polodowcowe), formacje skalne (np. Końskie Łby czy Trzy Świnki, Chybotki); złoża kamieni szlachetnych i złota. Atrakcję stanowią także zabytki architektoniczne – kamieniczki z XVII – XVIII w. na jeleniogórskim rynku, Wieża Rycerska z XIV w.w Siedlęcinie, pałac rodziny Schaffgotschów, jeleniogórskie kościoły (Podwyższenia Św. Krzyża oraz pod wezwaniem Erazma i Pankracego), domy tyrolskie w Mysłakowicach czy krzyże pokutne.

    Główną gałąź gospodarki regionu stanowi turystyka.

    Przez powiat przebiega trasa europejska nr 65 oraz dwie drogi krajowe: DK 3 i DK 30.

     

    Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola