Belka
Piątek, 29 Marca 2024   imieniny: Wiktoryna, Cyryl, Eustachy
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 
 

Przemysław Semczuk - spotkanie autorskie z autorem jeleniogórskiego kryminału

Data publikacji: 2018-11-06, Data modyfikacji: 2018-11-08
A A AWydrukDrukuj  
 
Serdecznie zapraszamy na wyjątkowe spotkanie autorskie. Gościem Książnicy Karkonoskiej będzie Przemysław Semczuk, autor kryminału, którego akcja rozgrywa się w styczniu 1993 roku w Jeleniej Górze. Głównym wątkiem fabuły jest zabójstwo znanego przewodnika turystycznego – Tadeusza Stecia. Wśród bohaterów znalazły się autentyczne osoby z naszego miasta, z Karkonoszy oraz znani politycy. Adam Pierzchała, Tomasz Kędzia – dziennikarze Nowin Jeleniogórskich, Adam Szaja – dziennikarz Gazety Robotniczej, Jacek Maksymowicz i Mozes –  Teatr Animacji; Tosiek Madejski – konserwator na Śnieżce; Henryk Czarski – ajent Domu Śląskiego; Henryk Piecuch – były major WOP. autor książek; Krzysztof Langer – kabaret PAKA; Ivo Łaborewicz; Archiwum Państwowe w Jeleniej Górze, Piotr Jaroszewicz, Stanisław Ciosek, Edward Gierek i wielu innych związanych z jeleniogórskim środowiskiem dziennikarski, policyjnym, turystycznym, biznesowym…. Styczeń 1993 roku. Miastem wstrząsa wiadomość o morderstwie Tadeusza Stecia. Pierwszy Srebrny Kluczyk w kategorii Literatura! Tak będzie prościej. Przemysław Semczuk Takie morderstwa zdarzały się w całej Polsce. Starszy pan, homoseksualista,  dość majętny i słynący z pewnych słabości zostaje znaleziony martwy w swoi  mieszkaniu.  Motyw wydawałby się prosty, gdyby nie fakt, że jednym z zamordowanych jest pionier przewodników sudeckich Tadeusz Steć. Człowiek legenda, wokół którego krążą mity o bogactwach i znajomościach sięgających najwyższych urzędów w państwie. Jeleniogórska policja staje przed nie lada wyzwaniem, w toku śledztwa wychodzą na jaw kolejne fakty. Przemyt, ciężarówki ze złotem, tajni agenci, układy polityczne, środowisko dziennikarskie i legenda. Znakomite pióro pisarza przeplata wątki fikcyjne i osoby znane wszystkim mieszkańcom Jeleniej Góry.  Mistrzowskie odwzorowanie lat 90-tych w naszym mieście sprawia, że trudno oderwać się od tej lektury. Ile w tym kryminale fikcji a ile prawdy? Pozostawmy to ocenie czytelnikom. Wielu wspomnianych w kryminale bohaterów można zapytać osobiście o Tadeusza Stecia. Książka dostępna w zbiorach Książnicy Karkonoskiej. (JJ)

Pełna treść wiadomości na: biblioteka.jelenia-gora.pl/?p=42526
biblioteka.jelenia-gora.pl, Źródło artykułu: biblioteka.jelenia-gora.pl
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Dodaj artykuł
Najnowsze komentarze
 
    Kreska
     




    Brak sond
     
    Newsletter
    Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
     
     

    Powiat jeleniogórski – powiat w województwie dolnośląskim z siedzibą w Jeleniej Górze. W skład powiatu wchodzą gminy: Janowice Wielkie, Jeżów Sudecki, Karpacz, Kowary, Mysłakowice, Podgórzyn, Stara Kamienica i Szklarska Poręba zajmując powierzchnię 628,21 km kw.

    Główna atrakcją regionu są Karkonosze – góry nazywane Olbrzymimi z Karkonoskim Parkiem Narodowym uznanym za Światowy Biratelarny Rezerwat Biosfery, Rudawski Park Narodowy czy Park Krajobrazowy Doliny Bobru, przez które przebiegają liczne szlaki turystyczne; rzeka Kamienna, górskie wodospady Szklarki i Kamieńczyka, Wielki i Mały Staw (jeziora polodowcowe), formacje skalne (np. Końskie Łby czy Trzy Świnki, Chybotki); złoża kamieni szlachetnych i złota. Atrakcję stanowią także zabytki architektoniczne – kamieniczki z XVII – XVIII w. na jeleniogórskim rynku, Wieża Rycerska z XIV w.w Siedlęcinie, pałac rodziny Schaffgotschów, jeleniogórskie kościoły (Podwyższenia Św. Krzyża oraz pod wezwaniem Erazma i Pankracego), domy tyrolskie w Mysłakowicach czy krzyże pokutne.

    Główną gałąź gospodarki regionu stanowi turystyka.

    Przez powiat przebiega trasa europejska nr 65 oraz dwie drogi krajowe: DK 3 i DK 30.

     

    Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola