Belka
Niedziela, 20 Stycznia 2019   imieniny: Fabian, Sebastian
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

Piotr SzarotaWiedeń 1913

Data publikacji: 2018-10-29, Data modyfikacji: 2018-10-30
A A AWydrukDrukuj  
 
Spędzić rok w Wiedniu? Czemu nie! Jeszcze w tak doborowym towarzystwie i ciekawym czasie! Bo rzeczywiście fascynujący i dziwny to rok. Już historia stoi u progu i szykuje tę straszną wojnę. Monarchia austro-węgierska chwieje się w posadach, ale sama chyba tego jeszcze nie czuje, choć co niektórzy wyczuwają dobrze zagrożenie i zdają sobie sprawę z powagi sytuacji. Ostrzegają, że „pewnego dnia Serbia weźmie Europę za uszy”. Ale wiedeńczycy nic sobie z tego nie robili i dalej żyli po swojemu. „Pośpiech nie tylko uchodził za nieelegancki, ale rzeczywiście był niepotrzebny, gdyż w tym po mieszczańsku ustabilizowanym świecie, zabezpieczonym na wszystkie strony, nic nie zdarzało się nagle. Jeśli następowały katastrofy, to gdzieś daleko, na krańcach świata. ”No cóż , to my też posmakujmy jeszcze tej atmosfery zachodzącej c.k. monarchii, zajrzyjmy do którejś z licznych wiedeńskich kawiarni. Kogo spotkamy? Kogo chcemy: Lwa Trockiego grającego w szachy, Oskara Kokoschkę zazdrośnie pilnującego swojej muzy Almy Mahler czy Josepha Rotha pogrążonego w lekturze. A może na wykład do Zygmunta Freuda o objaśnianiu marzeń sennych? Albo na koncert, właśnie dyryguje Arnold Schönberg, a grają kompozycje Albana Berga. Oj, chyba bylibyśmy zaskoczeni gwałtowną reakcją wiedeńczyków. Znali się na muzyce jak mało kto i jak mało kto potrafili wyrazić swój aplauz bądź dezaprobatę. Ale nie o sentymentalny powrót tu chodzi, choć początkowo cukierkowaty obraz monarchii habsburskiej obezwładnia nas i wzbudza trochę tęsknoty, trochę zazdrości. Wiedeń jest świadkiem ścierania się różnych postaw, zarówno obyczajowych, jak i artystycznych. Tu toczą się gorące dyskusje intelektualne, pojawiają artykuły polemiczne, bo i prasa jest na najwyższym światowym poziomie. I coraz wyraźniejsze pęknięcia, gwałtowne ruchy narodowowyzwoleńcze, które umykają uwadze większości wiedeńczyków. A może nie chcą ich dostrzec? Na sierpień 1914 została zaplanowana organizacja XXI Konferencji Pokojowej – rzeczywiście trudno byłoby wskazać lepszy termin. Piotr Szarota, z wykształcenia psycholog, uraczył nas niezwykłą książką historyczną. Niepowtarzalny klimat, obfitość faktów, bogactwo tekstów przetłumaczonych specjalnie na potrzeby tej publikacji; wyraziste postacie, często mało znane, ale jakże znamienne, zwłaszcza kobiece. Warto o nich pamiętać w czasach, gdy na nowo definiuje się pojęcie wolności kobiety. „Żegnaj Europo; piękna tradycja skończona” – kto uwierzy, że te słowa napisał Hermann Broch ponad 100 lat temu, w grudniu 1913 roku? Książka dostępna w zbiorach Książnicy Karkonoskiej. (KH)

Pełna treść wiadomości na: biblioteka.jelenia-gora.pl/?p=42318
biblioteka.jelenia-gora.pl, Źródło artykułu: biblioteka.jelenia-gora.pl
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
Dodaj artykuł
Najnowsze komentarze
 
  Kreska
   
  Polecane

  DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

   
  Brak sond
   
  Newsletter
  Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
   
   

  Powiat jeleniogórski – powiat w województwie dolnośląskim z siedzibą w Jeleniej Górze. W skład powiatu wchodzą gminy: Janowice Wielkie, Jeżów Sudecki, Karpacz, Kowary, Mysłakowice, Podgórzyn, Stara Kamienica i Szklarska Poręba zajmując powierzchnię 628,21 km kw.

  Główna atrakcją regionu są Karkonosze – góry nazywane Olbrzymimi z Karkonoskim Parkiem Narodowym uznanym za Światowy Biratelarny Rezerwat Biosfery, Rudawski Park Narodowy czy Park Krajobrazowy Doliny Bobru, przez które przebiegają liczne szlaki turystyczne; rzeka Kamienna, górskie wodospady Szklarki i Kamieńczyka, Wielki i Mały Staw (jeziora polodowcowe), formacje skalne (np. Końskie Łby czy Trzy Świnki, Chybotki); złoża kamieni szlachetnych i złota. Atrakcję stanowią także zabytki architektoniczne – kamieniczki z XVII – XVIII w. na jeleniogórskim rynku, Wieża Rycerska z XIV w.w Siedlęcinie, pałac rodziny Schaffgotschów, jeleniogórskie kościoły (Podwyższenia Św. Krzyża oraz pod wezwaniem Erazma i Pankracego), domy tyrolskie w Mysłakowicach czy krzyże pokutne.

  Główną gałąź gospodarki regionu stanowi turystyka.

  Przez powiat przebiega trasa europejska nr 65 oraz dwie drogi krajowe: DK 3 i DK 30.

   

  Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola