Belka
Poniedziałek, 17 Czerwca 2024   imieniny: Albert, Laura, Adolf
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 
 

Mariusz CzubajOkoło północy

Data publikacji: 2019-06-17, Data modyfikacji: 2019-06-17
A A AWydrukDrukuj  
 
„Tajemniczy zgon Marka HłaskiBONN, 16.06.1969 W sobotę w Wiesbaden (NRF) w niewyjaśnionych w pełni okolicznościach zmarł Marek Hłasko. Istnieje podejrzenie, iż popełnił samobójstwo. Zwłoki Hłaski znaleziono w mieszkaniu jego znajomego. Policja nie podaje żadnych bliższych szczegółów dotyczących przyczyny zgonu, wyklucza jednak możliwość odpowiedzialności za jego śmierć innych osób. Jak wiadomo, Marek Hłasko, autor wielu opowiadań szkalujących Polskę Ludową, zdradził w 1958 r. ojczyznę i zbiegł do Berlina Zachodniego. Przez pewien czas przebywał w Izraelu, a potem w W. Brytanii i NRF.” Ta notatka prasowa kończy najnowszą powieść Mariusza Czubaja. Marek Hłasko nie jest jej bohaterem, ale przywołanie tego legendarnego nazwiska jest jak najbardziej na miejscu, bo dawno już nie było w literaturze polskiej prozy tak świetnie wpisującej się w klimat opowiadań jednego z pięknych dwudziestoletnich. Kto bunt młodości i rozczarowanie rzeczywistością przeżywał chociażby z bohaterami „Ósmego dnia tygodnia”, ten wie, o czym mowa. Ale zdecydowanie bardziej niż Marek Hłasko patronuje tej książce inny pisarz – to Leopold Tyrmand i jego kultowy, dla innych kanoniczny „Zły”. W „Około północy” odnajdziemy tę samą atmosferę warszawskiej Pragi, tęsknotę za klarownym podziałem na dobro i zło, prostym i skutecznym wymierzaniem sprawiedliwości, bo dzięki temu świat staje się znów, choć na chwilę, uporządkowany. Jest też wojna, Powstanie Warszawskie, rok 1968. Książkę otwiera scena pogrzebu innej wielkiej postaci, giganta światowego i rodzimego jazzu – Krzysztofa Komedy. W kwietniu tego roku minęło pięćdziesiąt lat od jego śmierci, traktowanej przez wielu jako symboliczne zwieńczenie szalonego kulturowo fermentu lat sześćdziesiątych. I tak brzmi najkrótsza odpowiedź na pytanie o czym jest ta książka – o latach sześćdziesiątych XX wieku. A najlepiej głos oddać autorowi: „ta powieść nie jest kryminałem. Albo inaczej: jest nie tylko kryminałem. Jest opowieścią o polskim jazzie. O Warszawie. O pewnym kontrabasiście. O miłości. Około północy jest snujem. Balladowym snujem. Jest to także moja najważniejsza książka. Nie mam tu żadnych wątpliwości” Ja też nie i nikt, kto ją przeczytał. Jest literackim zaskoczeniem i ogromną czytelniczą przyjemnością. Dostępną w zbiorach Książnicy Karkonoskiej. (KH)

Pełna treść wiadomości na: biblioteka.jelenia-gora.pl/?p=46410
biblioteka.jelenia-gora.pl, Źródło artykułu: biblioteka.jelenia-gora.pl
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Dodaj artykuł
Najnowsze komentarze
 
    Kreska
     




    Brak sond
     
    Newsletter
    Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
     
     

    Powiat jeleniogórski – powiat w województwie dolnośląskim z siedzibą w Jeleniej Górze. W skład powiatu wchodzą gminy: Janowice Wielkie, Jeżów Sudecki, Karpacz, Kowary, Mysłakowice, Podgórzyn, Stara Kamienica i Szklarska Poręba zajmując powierzchnię 628,21 km kw.

    Główna atrakcją regionu są Karkonosze – góry nazywane Olbrzymimi z Karkonoskim Parkiem Narodowym uznanym za Światowy Biratelarny Rezerwat Biosfery, Rudawski Park Narodowy czy Park Krajobrazowy Doliny Bobru, przez które przebiegają liczne szlaki turystyczne; rzeka Kamienna, górskie wodospady Szklarki i Kamieńczyka, Wielki i Mały Staw (jeziora polodowcowe), formacje skalne (np. Końskie Łby czy Trzy Świnki, Chybotki); złoża kamieni szlachetnych i złota. Atrakcję stanowią także zabytki architektoniczne – kamieniczki z XVII – XVIII w. na jeleniogórskim rynku, Wieża Rycerska z XIV w.w Siedlęcinie, pałac rodziny Schaffgotschów, jeleniogórskie kościoły (Podwyższenia Św. Krzyża oraz pod wezwaniem Erazma i Pankracego), domy tyrolskie w Mysłakowicach czy krzyże pokutne.

    Główną gałąź gospodarki regionu stanowi turystyka.

    Przez powiat przebiega trasa europejska nr 65 oraz dwie drogi krajowe: DK 3 i DK 30.

     

    Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola