Belka
Poniedziałek, 7 Października 2024   imieniny: Mirella, Marek, Sergiusz
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 
 

Ján PúčekPrzez ucho igielne (sploty)

Data publikacji: 2019-04-01, Data modyfikacji: 2019-04-01
A A AWydrukDrukuj  
 
Wieczorem skończyłam czytać „Przez ucho igielne”. Za szybko. Trzeba było odłożyć na parę dni, żeby trochę potęsknić i móc potem wrócić, choćby na chwilę. Jeszcze by się chciało z tą książką pobyć, z jej bohaterami, ich miłościami, kłopotami. Ich życiem. Mimo że nic w nim nadzwyczajnego. To nie są postacie z pierwszych stron gazet. Zwykli ludzie. Ale historia, która przetoczyła się przez ich wioski i miasteczka, często wymagała od nich niezwyczajnych postaw i zachowań. Jan Holly urodził się jeszcze za cesarza Franciszka Józefa, potem stał się obywatelem Czechosłowacji, choć dom stał, gdzie stał, nie przesunął się ani o centymetr. Ale to nie koniec. Bo jeszcze była Republika Słowacka, której bliżej było do III Rzeszy, z czym nie wszyscy się zgadzali. Jan również. Za co przyszło mu zapłacić. Rachunek był wysoki – ponad pięć lat w obozach koncentracyjnych. Przeżył i wrócił do swojego domu, który znów, stojąc dalej w tym samym miejscu, znalazł się w Czechosłowacji. Skromna, wyciszona powieść słowacka, która kryje w sobie wszystkie zalety, tak charakterystyczne dla literatury naszych południowych sąsiadów: nostalgię, smutek, ciepło, wyrozumiałość, humor, po prostu ludzkie życie, a w tle historia państwa, które parę zakrętów dziejowych też ma za sobą. Biorę książkę kolejny raz do ręki, patrzę na zdjęcie autora i krótką notkę biograficzną. Jak to możliwe, że tak młody człowiek napisał tak dojrzałą rzecz? Prostą opowieść o nieprostych sprawach. Może było mu łatwiej, bo Jan i Bożka to jego dziadkowie? I jeszcze te wzruszające i empatyczne słowa i frazy o przyrodzie, które chciałoby się zapamiętać, aby móc przywoływać w dogodnej chwili. Przewracam kartkę. Na następnej stronie kolejne zdjęcie młodej osoby. To Weronika Gogola, która tak pięknie przełożyła z języka słowackiego i oddała klimat tej książki – dostępnej w zbiorach Książnicy Karkonoskiej. (KH)

Pełna treść wiadomości na: biblioteka.jelenia-gora.pl/?p=45333
biblioteka.jelenia-gora.pl, Źródło artykułu: biblioteka.jelenia-gora.pl
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Dodaj artykuł
Najnowsze komentarze
 
    Kreska
     




    Brak sond
     
    Newsletter
    Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
     
     

    Powiat jeleniogórski – powiat w województwie dolnośląskim z siedzibą w Jeleniej Górze. W skład powiatu wchodzą gminy: Janowice Wielkie, Jeżów Sudecki, Karpacz, Kowary, Mysłakowice, Podgórzyn, Stara Kamienica i Szklarska Poręba zajmując powierzchnię 628,21 km kw.

    Główna atrakcją regionu są Karkonosze – góry nazywane Olbrzymimi z Karkonoskim Parkiem Narodowym uznanym za Światowy Biratelarny Rezerwat Biosfery, Rudawski Park Narodowy czy Park Krajobrazowy Doliny Bobru, przez które przebiegają liczne szlaki turystyczne; rzeka Kamienna, górskie wodospady Szklarki i Kamieńczyka, Wielki i Mały Staw (jeziora polodowcowe), formacje skalne (np. Końskie Łby czy Trzy Świnki, Chybotki); złoża kamieni szlachetnych i złota. Atrakcję stanowią także zabytki architektoniczne – kamieniczki z XVII – XVIII w. na jeleniogórskim rynku, Wieża Rycerska z XIV w.w Siedlęcinie, pałac rodziny Schaffgotschów, jeleniogórskie kościoły (Podwyższenia Św. Krzyża oraz pod wezwaniem Erazma i Pankracego), domy tyrolskie w Mysłakowicach czy krzyże pokutne.

    Główną gałąź gospodarki regionu stanowi turystyka.

    Przez powiat przebiega trasa europejska nr 65 oraz dwie drogi krajowe: DK 3 i DK 30.

     

    Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola