Belka
Niedziela, 20 Stycznia 2019   imieniny: Fabian, Sebastian
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

Julian BarnesZgiełk czasu

Data publikacji: 2018-10-23, Data modyfikacji: 2018-10-25
A A AWydrukDrukuj  
 
Pisarz tej miary co Julian Barnes mógł napisać o każdym. Wybrał jego – Dmitrija Szostakowicza. A przecież w tym strasznym czasie, w którym przyszło spędzić młodość i lata dojrzałe temu wybitnemu kompozytorowi, nie brakowało niezłomnych bohaterów. On nie przepadł w wiecznych śniegach podbiegunowych gułagów ani piwnicach Łubianki, choć palec towarzysza Stalina jako Wielkiego Konesera Sztuki już na niego wskazał. To właśnie wtedy poznajemy Szostakowicza. Z niewielką walizką i najpotrzebniejszymi rzeczami spędza kolejną noc na korytarzu domu, w którym mieszka. Czeka, a każdy ruch windy przypomina mu na co. Przypadkowo spotkani sąsiedzi nie dziwią się, nie zadają pytań. Spuszczają wzrok i szybko zamykają za sobą drzwi. Wiedzą, co to znaczy. NKWD zawsze przychodzi nocą, a ci, po których przychodzą, nie chcą, żeby widzieli to ich najbliżsi. Ale tym razem nie przyszli. Wielki Wódz lubił tak się czasami podroczyć. Ach, to jego sławne poczucie humoru, przed którym drżała cała Rosja. Potem wróciły lata triumfów, kolejnych upokorzeń i lepkich uścisków z władzą – wstąpił nawet do KPZR. I co nam właściwie chce Barnes powiedzieć? Że budowniczowie kolejnych świetlanych ustrojów, tłumacząc się z wypaczeń, twierdzą, że gdzie drwa rąbią, tam wióry lecą i nie zauważają, że z całego składu drewna zostają same wióry? Że, przywołując Borysa Pasternaka „to nie takie proste –życie przeżyć”? Że ostatecznie liczy się tylko muzyka, ten czysty dźwięk wolny od zgiełku czasu? I wie o tym nawet farmaceuta z Nowego Jorku, który po tym, jak Szostakowicz kupił u niego aspirynę, wywiesił tabliczkę w oknie: „TU KUPUJE DMITRI SHOSTAKOVICH”. Skromna książka, niewielka objętość, niemal ascetyczna forma, a trudno przestać o niej myśleć i im dalej od lektury, tym więcej pytań niż odpowiedzi. Książka dostępna w zbiorach Książnicy Karkonoskiej. (KH)

Pełna treść wiadomości na: biblioteka.jelenia-gora.pl/?p=42237
biblioteka.jelenia-gora.pl, Źródło artykułu: biblioteka.jelenia-gora.pl
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
Dodaj artykuł
Najnowsze komentarze
 
  Kreska
   
  Polecane

  DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

   
  Brak sond
   
  Newsletter
  Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
   
   

  Powiat jeleniogórski – powiat w województwie dolnośląskim z siedzibą w Jeleniej Górze. W skład powiatu wchodzą gminy: Janowice Wielkie, Jeżów Sudecki, Karpacz, Kowary, Mysłakowice, Podgórzyn, Stara Kamienica i Szklarska Poręba zajmując powierzchnię 628,21 km kw.

  Główna atrakcją regionu są Karkonosze – góry nazywane Olbrzymimi z Karkonoskim Parkiem Narodowym uznanym za Światowy Biratelarny Rezerwat Biosfery, Rudawski Park Narodowy czy Park Krajobrazowy Doliny Bobru, przez które przebiegają liczne szlaki turystyczne; rzeka Kamienna, górskie wodospady Szklarki i Kamieńczyka, Wielki i Mały Staw (jeziora polodowcowe), formacje skalne (np. Końskie Łby czy Trzy Świnki, Chybotki); złoża kamieni szlachetnych i złota. Atrakcję stanowią także zabytki architektoniczne – kamieniczki z XVII – XVIII w. na jeleniogórskim rynku, Wieża Rycerska z XIV w.w Siedlęcinie, pałac rodziny Schaffgotschów, jeleniogórskie kościoły (Podwyższenia Św. Krzyża oraz pod wezwaniem Erazma i Pankracego), domy tyrolskie w Mysłakowicach czy krzyże pokutne.

  Główną gałąź gospodarki regionu stanowi turystyka.

  Przez powiat przebiega trasa europejska nr 65 oraz dwie drogi krajowe: DK 3 i DK 30.

   

  Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola