Belka
Poniedziałek, 7 Października 2024   imieniny: Mirella, Marek, Sergiusz
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 
 

Jerzy Vetulani, Maria MazurekNeuroerotyka. Rozmowy o seksie i nie tylko.

Data publikacji: 2019-03-04, Data modyfikacji: 2019-03-05
A A AWydrukDrukuj  
 
Wszystko, co chcielibyście wiedzieć o seksie, ale baliście się zapytać – tak mogłaby być zatytułowana ta książka. Wielka szkoda, że Woody Allen uprzedził Profesora. Ponadto na okładce powinna była znaleźć się adnotacja: „Wychowanie do życia w rodzinie. Podręcznik zatwierdzony przez MEN; obowiązkowy dla młodzieży, zalecany jako lektura uzupełniająca dla rodziców”. Nikt nie potrafił tak przekazywać wiedzy jak Profesor Jerzy Vetulani – najbardziej zawiłe i naukowe kwestie stawały się zrozumiałe i logiczne, w przypadku tej książki dodatkowo zyskały język. Bo nie oszukujmy się: rozmowy o seksie nie należą do najłatwiejszych, a największym problemem staje się słownictwo lub raczej jego brak. Profesor Vetulani nie miał z tym problemu. Nie było dla niego tematów tabu, nie było miejsca na fałszywą wstydliwość. Jesteśmy my, nasze ciała i biologia, która „powinna być podstawową nauką w szkołach. Bo jest bliska, dotyczy każdego z nas.” Obala mity i przesądy, sprawy poważne przeplata anegdotami, przy czym ani na chwilę nie traci poczucia humoru i nie porzuca ciętego, dosadnego stylu wypowiedzi, a my i tak mamy wrażenie, że jesteśmy na wykładzie – mądrym i perfekcyjnie przejrzystym. A o tym, że warto rozmawiać, nawet z najmłodszymi i że nie ma się czego bać, niech przekona nas opowieść z jego dzieciństwa: „Pamiętam, że jako sześciolatki zastanawialiśmy się z kolegą, skąd biorą się dzieci. Poszliśmy o to zapytać moją mamę, rzetelnego, choć pruderyjnego biologa. Mama była trochę zaskoczona, ale udzieliła nam wyczerpujących i prawdziwych odpowiedzi. Kiedy wyszliśmy na zewnątrz, popatrzyliśmy na siebie i ze sceptycyzmem stwierdziliśmy: E, chyba buja. Przecież tak być nie może.” No i to też trzeba powiedzieć, choć chciałoby się wymazać z rzeczywistości tę smutną wiadomość – na okładce jest dopisek: „Ostatnia książka Profesora”. Bardzo żal. Książka dostępna w zbiorach Książnicy Karkonoskiej. (KH)

Pełna treść wiadomości na: biblioteka.jelenia-gora.pl/?p=44833
biblioteka.jelenia-gora.pl, Źródło artykułu: biblioteka.jelenia-gora.pl
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Dodaj artykuł
Najnowsze komentarze
 
    Kreska
     




    Brak sond
     
    Newsletter
    Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
     
     

    Powiat jeleniogórski – powiat w województwie dolnośląskim z siedzibą w Jeleniej Górze. W skład powiatu wchodzą gminy: Janowice Wielkie, Jeżów Sudecki, Karpacz, Kowary, Mysłakowice, Podgórzyn, Stara Kamienica i Szklarska Poręba zajmując powierzchnię 628,21 km kw.

    Główna atrakcją regionu są Karkonosze – góry nazywane Olbrzymimi z Karkonoskim Parkiem Narodowym uznanym za Światowy Biratelarny Rezerwat Biosfery, Rudawski Park Narodowy czy Park Krajobrazowy Doliny Bobru, przez które przebiegają liczne szlaki turystyczne; rzeka Kamienna, górskie wodospady Szklarki i Kamieńczyka, Wielki i Mały Staw (jeziora polodowcowe), formacje skalne (np. Końskie Łby czy Trzy Świnki, Chybotki); złoża kamieni szlachetnych i złota. Atrakcję stanowią także zabytki architektoniczne – kamieniczki z XVII – XVIII w. na jeleniogórskim rynku, Wieża Rycerska z XIV w.w Siedlęcinie, pałac rodziny Schaffgotschów, jeleniogórskie kościoły (Podwyższenia Św. Krzyża oraz pod wezwaniem Erazma i Pankracego), domy tyrolskie w Mysłakowicach czy krzyże pokutne.

    Główną gałąź gospodarki regionu stanowi turystyka.

    Przez powiat przebiega trasa europejska nr 65 oraz dwie drogi krajowe: DK 3 i DK 30.

     

    Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola