Belka
Piątek, 29 Marca 2024   imieniny: Wiktoryna, Cyryl, Eustachy
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 
 

Jarosław Szczyżowski. Taniec na Uranie. Z Kowar do kopalni "Podgórze"

Data publikacji: 2018-10-31, Data modyfikacji: 2018-11-02
A A AWydrukDrukuj  
 
Niewielka Książka zapakowana w szary papier. Ściśle tajnie. Już na początku niespodzianka – podwójna wejściówka lub Towarzyszu nie tym razem. Dokąd? Do kopalni uranu. Powojennej kopalni! w Kowarach. Sudecki uran, obok złota i srebra i kamieni szlachetnych należy do skarbów Ducha Gór, jest też rozpalającym wyobraźnię pierwiastkiem promieniotwórczym. Wydobycie uranu wpisuje się w górniczą tradycje Kowar. Książka porządkuje historię miasta, które w Polsce kojarzone jest głównie z fabryką dywanów. Autor stara się rozjaśnić mroczą opinię, która ciąży na Kowarach i odczarować groźbę uranu. Wykorzystuje do tego ciekawe anegdoty i wspomnienia mieszkańców. Kowary to nie tylko górnictwo, to również osiedle Wojków, zamieszkiwane przez wojsko radzieckie, z którym dobrze było żyć w zgodzie, chociażby dla pozyskiwania słoików …. Kim byli czarni baronowie, jaki skład chemiczny ma woda w Jedlicy, ile ton sudeckiego uranu trafiło do ZSRR, co leczono radonem w inhalatorium, jak zwiedzać Kowary ? Bardzo subiektywny przewodnik o tym jak to mogło być kiedyś. Książka dostępna w zbiorach Książnicy Karkonoskiej. (JJ)

Pełna treść wiadomości na: biblioteka.jelenia-gora.pl/?p=42447
biblioteka.jelenia-gora.pl, Źródło artykułu: biblioteka.jelenia-gora.pl
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Dodaj artykuł
Najnowsze komentarze
 
    Kreska
     




    Brak sond
     
    Newsletter
    Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
     
     

    Powiat jeleniogórski – powiat w województwie dolnośląskim z siedzibą w Jeleniej Górze. W skład powiatu wchodzą gminy: Janowice Wielkie, Jeżów Sudecki, Karpacz, Kowary, Mysłakowice, Podgórzyn, Stara Kamienica i Szklarska Poręba zajmując powierzchnię 628,21 km kw.

    Główna atrakcją regionu są Karkonosze – góry nazywane Olbrzymimi z Karkonoskim Parkiem Narodowym uznanym za Światowy Biratelarny Rezerwat Biosfery, Rudawski Park Narodowy czy Park Krajobrazowy Doliny Bobru, przez które przebiegają liczne szlaki turystyczne; rzeka Kamienna, górskie wodospady Szklarki i Kamieńczyka, Wielki i Mały Staw (jeziora polodowcowe), formacje skalne (np. Końskie Łby czy Trzy Świnki, Chybotki); złoża kamieni szlachetnych i złota. Atrakcję stanowią także zabytki architektoniczne – kamieniczki z XVII – XVIII w. na jeleniogórskim rynku, Wieża Rycerska z XIV w.w Siedlęcinie, pałac rodziny Schaffgotschów, jeleniogórskie kościoły (Podwyższenia Św. Krzyża oraz pod wezwaniem Erazma i Pankracego), domy tyrolskie w Mysłakowicach czy krzyże pokutne.

    Główną gałąź gospodarki regionu stanowi turystyka.

    Przez powiat przebiega trasa europejska nr 65 oraz dwie drogi krajowe: DK 3 i DK 30.

     

    Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola