Belka
Czwartek, 25 Kwietnia 2024   imieniny: Marek, Jarosław, Wasyl
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 
 

Jacek DehnelMatka Makryna

Data publikacji: 2018-08-06, Data modyfikacji: 2018-08-06
A A AWydrukDrukuj  
 
Oj, zamieszała mateńka w głowach naszych emigracyjnych romantyków, zamieszała… Pochachmęciła w historii a i w literaturze narozrabiała, choć tego akurat nie planowała. Makryna Mieczysławska, czyli Julka Wińczowa, to chyba jedna z największych oszustek XIX wieku, a i ze współczesnymi mogłaby się zmierzyć i wyszłaby z tej konkurencji obronną ręką. Aż dziw, że dopiero teraz jej historia stała się tematem powieści, za to znakomitej. Była prostą i niewykształconą kobietą z Wileńszczyzny, na dodatek nieszczęśliwą i poniewieraną przez męża, carskiego żołdaka. Przypadek sprawił, że wzięto ją za zakonnicę, rozwiązanego przez Moskali unickiego klasztoru. Tyle że dzięki tej pomyłce Julka mogła się w końcu najeść do syta i przespać noc pod dachem. Ludzie chcieli opowieści o okrucieństwie zaborcy, no to je dostawali. A potem to już samo poszło i tak wdowa po Wińczu została bazylianką z Mińska, matką przełożoną prześladowaną i torturowaną przez siedem lat za wiarę. Dotarła do Paryża i Rzymu. Pisał o niej Słowacki i Norwid, spotykał się Mickiewicz, na audiencji przyjął papież Grzegorz XVI. Słuchacze popadali w religijną histerię, niezliczone ilości welonów rozdzierali między sobą na relikwie. I co z tego, że Rosjanie słali sprostowania, że wiele szczegółów nie zgadzało się, a i byli tacy, którzy Julkę w Paryżu rozpoznali, to dopiero w 1923 roku została opublikowana broszura demaskująca Makrynę, choć podobno niektórzy nadal wierzą w opowieść przeoryszy. A co sama bohaterka myślała o zamieszaniu wokół swojej osoby? To najlepiej wie Jacek Dehnel, który w porywającym monologu Makryny przedstawia koleje jej losu i meandry umysłu. Czyżby jego też uwiodła i sprowadziła na manowce? Książka dostępna w zbiorach Książnicy Karkonoskiej. (KH)

Pełna treść wiadomości na: biblioteka.jelenia-gora.pl/?p=40701
biblioteka.jelenia-gora.pl, Źródło artykułu: biblioteka.jelenia-gora.pl
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Dodaj artykuł
Najnowsze komentarze
 
    Kreska
     




    Brak sond
     
    Newsletter
    Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
     
     

    Powiat jeleniogórski – powiat w województwie dolnośląskim z siedzibą w Jeleniej Górze. W skład powiatu wchodzą gminy: Janowice Wielkie, Jeżów Sudecki, Karpacz, Kowary, Mysłakowice, Podgórzyn, Stara Kamienica i Szklarska Poręba zajmując powierzchnię 628,21 km kw.

    Główna atrakcją regionu są Karkonosze – góry nazywane Olbrzymimi z Karkonoskim Parkiem Narodowym uznanym za Światowy Biratelarny Rezerwat Biosfery, Rudawski Park Narodowy czy Park Krajobrazowy Doliny Bobru, przez które przebiegają liczne szlaki turystyczne; rzeka Kamienna, górskie wodospady Szklarki i Kamieńczyka, Wielki i Mały Staw (jeziora polodowcowe), formacje skalne (np. Końskie Łby czy Trzy Świnki, Chybotki); złoża kamieni szlachetnych i złota. Atrakcję stanowią także zabytki architektoniczne – kamieniczki z XVII – XVIII w. na jeleniogórskim rynku, Wieża Rycerska z XIV w.w Siedlęcinie, pałac rodziny Schaffgotschów, jeleniogórskie kościoły (Podwyższenia Św. Krzyża oraz pod wezwaniem Erazma i Pankracego), domy tyrolskie w Mysłakowicach czy krzyże pokutne.

    Główną gałąź gospodarki regionu stanowi turystyka.

    Przez powiat przebiega trasa europejska nr 65 oraz dwie drogi krajowe: DK 3 i DK 30.

     

    Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola