Belka
Poniedziałek, 21 Stycznia 2019   imieniny: Agnieszka, Inez, Jarosław
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

I jak tu się dogadać?! Z profesorem Bogdanem de Barbaro rozmawia Danuta Kondratowicz

Data publikacji: 2018-12-17, Data modyfikacji: 2018-12-19
A A AWydrukDrukuj  
 
Ta książka równie dobrze mogłaby nosić tytuł „Za drzwiami gabinetu, czyli Bogdan de Barbaro ujawnia kulisy pracy psychoterapeuty.” Żarty na bok, bo sprawy są ważne i poważne, ale w zaproponowanej humorystyczno-sensacyjnej konwencji jest o tyle sens, że w dostępnej na naszym rynku wydawniczym literaturze psychologicznej takiej pozycji jeszcze nie było. Podobnie jak w filmie Pawła Łozińskiego „Nawet nie wiesz, jak bardzo Cię kocham”, zostajemy zaproszeni na sesje terapeutyczne, aby przekonać się, że to, co na początku wydawało się niemożliwe, czyli porozumienie, staje się coraz bardziej realne. Przed nami trzy rodziny i najbardziej typowe problemy: konflikt pomiędzy dorosłym rodzeństwem, którego początek sięga wczesnego dzieciństwa; młoda para i diametralnie różne rozumienie roli kobiety w małżeństwie oraz, czy to się nam podoba czy nie, najczęściej obecnie występujący związek, czyli rodzina patchworkowa, mówiąc inaczej: kobieta z przeszłością, mężczyzna po przejściach plus dzieci. I jeżeli nawet swoim doświadczeniem nie wpisujemy się w te schematy, to dzięki uniwersalnemu podejściu i tłumaczeniu profesora de Barbaro bardzo szybko angażujemy się w sprawy przedstawionych nam osób, a w zaproponowanych rozwiązaniach odnajdujemy trafne diagnozy i cenne dla nas wskazówki. Czy jest ktoś, kto nie przeżywał nigdy konfliktu w rodzinie? Dlaczego? „Bo rodzina jest także instytucją, na której funkcjonowanie decydujący wpływ mają wzorce kulturowe, uwarunkowania ekonomiczne, polityczne, społeczne. Zamieszanie w systemie rodzinnym jest więc potężne, niekoniecznie poddawane refleksji przez członków rodziny. Dla przykładu: dawniej było silne sprzężenie między wiekiem a władzą i autorytetem, ponieważ mądrości przybywało z latami doświadczeń. Dziś w wielu obszarach, zwłaszcza tych, które skutkują poziomem inteligencji społecznej, wyższe kompetencje posiadają osoby młodsze. Zatem władza należy do starszych, a kompetencje do młodszych! Czegóż trzeba więcej, by drżały fundamenty życia rodzinnego?” Fascynująca książka – dla każdego. Przed świętami i może jeszcze bardziej po. Dostępna w zbiorach Książnicy Karkonoskiej. (KH)

Pełna treść wiadomości na: biblioteka.jelenia-gora.pl/?p=43511
biblioteka.jelenia-gora.pl, Źródło artykułu: biblioteka.jelenia-gora.pl
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
Dodaj artykuł
Najnowsze komentarze
 
  Kreska
   
  Polecane

  DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

   
  Brak sond
   
  Newsletter
  Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
   
   

  Powiat jeleniogórski – powiat w województwie dolnośląskim z siedzibą w Jeleniej Górze. W skład powiatu wchodzą gminy: Janowice Wielkie, Jeżów Sudecki, Karpacz, Kowary, Mysłakowice, Podgórzyn, Stara Kamienica i Szklarska Poręba zajmując powierzchnię 628,21 km kw.

  Główna atrakcją regionu są Karkonosze – góry nazywane Olbrzymimi z Karkonoskim Parkiem Narodowym uznanym za Światowy Biratelarny Rezerwat Biosfery, Rudawski Park Narodowy czy Park Krajobrazowy Doliny Bobru, przez które przebiegają liczne szlaki turystyczne; rzeka Kamienna, górskie wodospady Szklarki i Kamieńczyka, Wielki i Mały Staw (jeziora polodowcowe), formacje skalne (np. Końskie Łby czy Trzy Świnki, Chybotki); złoża kamieni szlachetnych i złota. Atrakcję stanowią także zabytki architektoniczne – kamieniczki z XVII – XVIII w. na jeleniogórskim rynku, Wieża Rycerska z XIV w.w Siedlęcinie, pałac rodziny Schaffgotschów, jeleniogórskie kościoły (Podwyższenia Św. Krzyża oraz pod wezwaniem Erazma i Pankracego), domy tyrolskie w Mysłakowicach czy krzyże pokutne.

  Główną gałąź gospodarki regionu stanowi turystyka.

  Przez powiat przebiega trasa europejska nr 65 oraz dwie drogi krajowe: DK 3 i DK 30.

   

  Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola