Belka
Środa, 3 Lipca 2024   imieniny: Anatol, Jacek, Tomasz
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 
 

Henryk SamsonowiczNieznane dzieje Polski. W Europie czy jej skraju

Data publikacji: 2019-05-20, Data modyfikacji: 2019-05-21
A A AWydrukDrukuj  
 
Kieszonkowy format książki, niewiele ponad 200 stron, aż nie do uwierzenia, że można na nich pomieścić całość historii Polski, przy czym publikacja ani przez moment nie gubi formy przejrzystego i logicznego wykładu. Taka kondensacja treści udaje się tylko wybitnym historykom i znawcom tematu. Poprzednie wydanie nosiło tytuł „Miejsce Polski w Europie”. I chyba dopiero zestawienie obu tytułów daje najlepszy obraz prezentowanej książki, której przewodnią myślą jest przyjrzenie się naszym dziejom na tle wydarzeń i zjawisk zachodzących w Europie. Europie pojmowanej jako przestrzeń współistnienia odmiennych idei i obyczajów, ale wspólnego systemu wartości, kanonu piękna, zasad samorządności wspólnot lokalnych obok idei parlamentaryzmu i sformułowanych praw człowieka. Rozważania dotyczą głównie problematyki gospodarczej i kulturalnej, ale nierozłącznie związanej z polityką. Tematu oczywiście nie da się potraktować jednolicie, bo w okresie obejmującym tysiąc lat dziejów udział Polaków w międzynarodowych rozgrywkach był różny: od skromnego i niewielkiego przez znaczący aż do wejścia do ścisłej czołówki europejskich potęg, aby znów znaleźć się w miejscu ograniczonego wpływu. Z bogactwa myśli, spostrzeżeń, konstatacji, celnych uwag trudno wybrać tę jedną najważniejszą. Życie jednak samo daje podpowiedź: „w sferze organizacji szkolnictwa i oświaty trudno nie doceniać dzieła Komisji Edukacji Narodowej, dzięki któremu doszło do wychowania pokolenia, które umożliwiło przetrwanie narodu. Komisja urosła do rangi pierwszego w świecie Ministerstwa Oświaty i Nauki, instytucji, której autorytet opierał się m. in. na szerokiej współpracy międzynarodowej. Jeśli obecnie powtarza się w krajach rozwiniętych, że najbardziej opłacalną inwestycją gospodarczą jest łożenie na naukę, to prawdę tę, leżącą u podstaw cywilizacji współczesnej, nie tylko europejskiej, Polska uznała jako jedno z pierwszych państw w Europie. Zasługą Rzeczypospolitej było stworzenie urzędu państwowego, który łączył dwie funkcje: reformatora oświaty i na szczeblu najwyższym mecenasa badań naukowych.” Książka dostępna w zbiorach Książnicy karkonoskiej. (KH)

Pełna treść wiadomości na: biblioteka.jelenia-gora.pl/?p=46187
biblioteka.jelenia-gora.pl, Źródło artykułu: biblioteka.jelenia-gora.pl
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Dodaj artykuł
Najnowsze komentarze
 
    Kreska
     




    Brak sond
     
    Newsletter
    Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
     
     

    Powiat jeleniogórski – powiat w województwie dolnośląskim z siedzibą w Jeleniej Górze. W skład powiatu wchodzą gminy: Janowice Wielkie, Jeżów Sudecki, Karpacz, Kowary, Mysłakowice, Podgórzyn, Stara Kamienica i Szklarska Poręba zajmując powierzchnię 628,21 km kw.

    Główna atrakcją regionu są Karkonosze – góry nazywane Olbrzymimi z Karkonoskim Parkiem Narodowym uznanym za Światowy Biratelarny Rezerwat Biosfery, Rudawski Park Narodowy czy Park Krajobrazowy Doliny Bobru, przez które przebiegają liczne szlaki turystyczne; rzeka Kamienna, górskie wodospady Szklarki i Kamieńczyka, Wielki i Mały Staw (jeziora polodowcowe), formacje skalne (np. Końskie Łby czy Trzy Świnki, Chybotki); złoża kamieni szlachetnych i złota. Atrakcję stanowią także zabytki architektoniczne – kamieniczki z XVII – XVIII w. na jeleniogórskim rynku, Wieża Rycerska z XIV w.w Siedlęcinie, pałac rodziny Schaffgotschów, jeleniogórskie kościoły (Podwyższenia Św. Krzyża oraz pod wezwaniem Erazma i Pankracego), domy tyrolskie w Mysłakowicach czy krzyże pokutne.

    Główną gałąź gospodarki regionu stanowi turystyka.

    Przez powiat przebiega trasa europejska nr 65 oraz dwie drogi krajowe: DK 3 i DK 30.

     

    Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola