Belka
Poniedziałek, 1 Lipca 2024   imieniny: Halina, Marian, Klarysa
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 
 

Gustaw Herling-GrudzińskiDziennik 1957-1958

Data publikacji: 2019-06-03, Data modyfikacji: 2019-06-03
A A AWydrukDrukuj  
 
Konsekwentnie przemilczany niemal do końca lat osiemdziesiątych, swój wielki powrót i triumf przeżywał w ostatnich latach przed śmiercią w 2000 roku. To właśnie wtedy wydano niemal wszystkie jego utwory: eseje, opowiadania, rozmowy, no i przede wszystkim „Inny świat”. Były też kolejne tomy „Dziennika pisanego nocą”, na które większość z nas czekała z ogromną niecierpliwością. Bo i było na co! Na ich łamach można było spotkać Gustawa Herlinga-Grudzińskiego we wszystkich odsłonach: wyczulonego na najmniejsze przejawy fałszu i obłudy komentatora bieżącego życia politycznego, świadka łagrowej rzeczywistości na nieludzkiej ziemi, bezlitosnego krytyka wszelkich totalitaryzmów, ale również konesera i znawcę sztuki, wytrawnego czytelnika literatury światowej, autora zapadających w pamięć i serce opowiadań i esejów. Pierwszy tom „Dziennika pisanego nocą” dotyczył lat 1971-1972, a poprzedzony został zapiskami z dawnych dzienników. Wydawało się, że tak już zostanie i jeżeli chodzi o notatki wstecz – nic się nie zmieni. A tu niespodzianka! Córka pisarza Marta Herling odnalazła po śmierci ojca i przygotowała do druku zupełnie nam nieznany tekst. Nie był przeznaczony do publikacji i nie uległ zniszczeniu pewnie przez przeoczenie, ale dzięki temu możemy zrekonstruować i prześledzić jeden z najtrudniejszych okresów w życiu pisarza. Świadectwo „Innego świata” już obnaża zakłamanie Związku Radzieckiego, ale zafascynowana i zapatrzona w tamtą stronę część inteligencji zachodniej odwraca się od Herlinga-Grudzińskiego. Powrót do Kraju jest niemożliwy. Samobójstwo popełnia pierwsza żona Krystyna. Od szaleństwa ratuje go małżeństwo z Lidią Croce i narodziny dzieci. Ale i tak głównym i najbardziej przejmującym tematem, raz jawnym, innym razem skrywanym, jest samotność. Przejmująca, dojmująca, obezwładniająca. Za rodziną pozostałą w Polsce, za środowiskiem, za językiem… „Nic. Nie mogłem ani pisać, ani myśleć, ani czytać. Zacząłem przed chwilą pić i pewnie nie skończę, aż mnie nie zwali z nóg. Ile bym dał za to, żeby móc z kimś pić! Żeby przynajmniej mówić! Nie po włosku, nie…” 20 maja minęła 100 rocznica urodzin pisarza, a rok 2019 został ustanowiony Rokiem Gustawa Herlinga-Grudzińskiego. Książka dostępna w zbiorach Książnicy Karkonoskiej. (KH)

Pełna treść wiadomości na: biblioteka.jelenia-gora.pl/?p=46313
biblioteka.jelenia-gora.pl, Źródło artykułu: biblioteka.jelenia-gora.pl
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Dodaj artykuł
Najnowsze komentarze
 
    Kreska
     




    Brak sond
     
    Newsletter
    Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
     
     

    Powiat jeleniogórski – powiat w województwie dolnośląskim z siedzibą w Jeleniej Górze. W skład powiatu wchodzą gminy: Janowice Wielkie, Jeżów Sudecki, Karpacz, Kowary, Mysłakowice, Podgórzyn, Stara Kamienica i Szklarska Poręba zajmując powierzchnię 628,21 km kw.

    Główna atrakcją regionu są Karkonosze – góry nazywane Olbrzymimi z Karkonoskim Parkiem Narodowym uznanym za Światowy Biratelarny Rezerwat Biosfery, Rudawski Park Narodowy czy Park Krajobrazowy Doliny Bobru, przez które przebiegają liczne szlaki turystyczne; rzeka Kamienna, górskie wodospady Szklarki i Kamieńczyka, Wielki i Mały Staw (jeziora polodowcowe), formacje skalne (np. Końskie Łby czy Trzy Świnki, Chybotki); złoża kamieni szlachetnych i złota. Atrakcję stanowią także zabytki architektoniczne – kamieniczki z XVII – XVIII w. na jeleniogórskim rynku, Wieża Rycerska z XIV w.w Siedlęcinie, pałac rodziny Schaffgotschów, jeleniogórskie kościoły (Podwyższenia Św. Krzyża oraz pod wezwaniem Erazma i Pankracego), domy tyrolskie w Mysłakowicach czy krzyże pokutne.

    Główną gałąź gospodarki regionu stanowi turystyka.

    Przez powiat przebiega trasa europejska nr 65 oraz dwie drogi krajowe: DK 3 i DK 30.

     

    Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola