Belka
Niedziela, 20 Stycznia 2019   imieniny: Fabian, Sebastian
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

Ewa Andrzejewska. Góry-Fotografia; Wojciech Zawadzki. Góry-Fotografia

Data publikacji: 2018-10-31, Data modyfikacji: 2018-11-02
A A AWydrukDrukuj  
 
Dwa obszerne albumy prezentujące fotografie gór dwojga artystów, połączone w jedno wydawnictwo, wydane zostały w ramach XX Biennale Fotografii Górskiej. Podsumowują dorobek zmarłych w zeszłym roku fotografików, którzy związali swoje życie z jeleniogórskim środowiskiem artystycznym. Obrazy iluzorycznej, metaforycznej natury, które zostawiła nam Ewa Andrzejewska obok fizycznej analizy materii utrwalonej w fotografiach Wojciecha Zawadzkiego, stanowią dwa odmienne spojrzenia na góry. Pierwiastek kobiecy i pierwiastek męski, rozmycie i precyzja, uczuciowość i analiza, wieczność i wieczność. Przystępna analiza twórczość artystów pozwala lepiej zrozumieć ich dzieło i zgłębić, być może proste na pierwszy rzut oka, obrazy tych dwu różnych światów, koncepcji i wrażliwości. Ewa Andrzejewska i Wojciech Zawadzki wywarli wpływ na wielu adeptów sztuki fotografii, założyli i prowadzili Wyższe Studium Fotografii oraz Wszechnicę Fotograficzną przy Wojewódzkim Domu Kultury (późniejszy RCK i JCK). Inspirowali wielu. Niech te bogate w ich talent albumy będą nie tylko podróżą w „ich” góry, ale również iskrą dla rozpalania kolejnych zapałów twórczych. Książka dostępna w zbiorach Książnicy Karkonoskiej. (JJ) Do końca listopada 2018 roku można obejrzeć w Książnicy Karkonoskiej wystawę „Hommage a Ewa Andrzejewska i Wojciech Zawadzki”. Jest to podziękowanie 12 artystów fotografików, którzy zadedykowali Ewie i Wojtkowi po jednym ze swoich zdjęć w oprawie osobistych wypowiedzi. Wystawa jest eksponowana w Galerii Małych Form, ul. Bankowa 27, III. piętro.

Pełna treść wiadomości na: biblioteka.jelenia-gora.pl/?p=42456
biblioteka.jelenia-gora.pl, Źródło artykułu: biblioteka.jelenia-gora.pl
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
Dodaj artykuł
Najnowsze komentarze
 
  Kreska
   
  Polecane

  DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

   
  Brak sond
   
  Newsletter
  Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
   
   

  Powiat jeleniogórski – powiat w województwie dolnośląskim z siedzibą w Jeleniej Górze. W skład powiatu wchodzą gminy: Janowice Wielkie, Jeżów Sudecki, Karpacz, Kowary, Mysłakowice, Podgórzyn, Stara Kamienica i Szklarska Poręba zajmując powierzchnię 628,21 km kw.

  Główna atrakcją regionu są Karkonosze – góry nazywane Olbrzymimi z Karkonoskim Parkiem Narodowym uznanym za Światowy Biratelarny Rezerwat Biosfery, Rudawski Park Narodowy czy Park Krajobrazowy Doliny Bobru, przez które przebiegają liczne szlaki turystyczne; rzeka Kamienna, górskie wodospady Szklarki i Kamieńczyka, Wielki i Mały Staw (jeziora polodowcowe), formacje skalne (np. Końskie Łby czy Trzy Świnki, Chybotki); złoża kamieni szlachetnych i złota. Atrakcję stanowią także zabytki architektoniczne – kamieniczki z XVII – XVIII w. na jeleniogórskim rynku, Wieża Rycerska z XIV w.w Siedlęcinie, pałac rodziny Schaffgotschów, jeleniogórskie kościoły (Podwyższenia Św. Krzyża oraz pod wezwaniem Erazma i Pankracego), domy tyrolskie w Mysłakowicach czy krzyże pokutne.

  Główną gałąź gospodarki regionu stanowi turystyka.

  Przez powiat przebiega trasa europejska nr 65 oraz dwie drogi krajowe: DK 3 i DK 30.

   

  Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola