Belka
Poniedziałek, 21 Stycznia 2019   imieniny: Agnieszka, Inez, Jarosław
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

Donald L. MillerWładcy przestworzy. Amerykańscy lotnicy w walce z nazistowskimi Niemcami

Data publikacji: 2019-01-02, Data modyfikacji: 2019-01-02
A A AWydrukDrukuj  
 
Mocna rzecz. Krwawa jatka w przestworzach na ekstremalnie wysokościach, gdzie człowiek zmaga się z zimnem, wiatrem i brakiem powietrza. Niemieckie myśliwce i artyleria przeciwlotnicza to tylko dodatek. Mamy drugą wojnę światową, do Anglii przybywają amerykańscy chłopcy, aby mówiąc skromnie – skopać Adolfa i wygrać wojnę. Zgrupowani jako 8 Armia Lotnicza, dostają rozkaz tak zbombardować Niemcy, aby złamać ich potęgę gospodarczą i otworzyć drogę dla II frontu na Zachodzie. Mają wspaniałych dowódców, skromnie nazywanych baronami bombowymi, najwspanialsze samoloty superfortece B17 (teoretycznie niezniszczalne), olbrzymi park maszynowy i lotnisk, ile dusza zapragnie. No i są niezniszczalnymi Amerykańskimi chłopcami, którzy już w dzieciństwie bawili się najlepszymi zabawkami. Ruszają i zaczyna się… najdłuższa, najkrwawsza bitwa lotnicza wszech czasów. Olbrzymie floty powietrzne Aliantów i Niemiec ścierają się w bezlitosnej wojnie o panowanie w powietrzu. Nigdy wcześniej nie było takiej wojny, i już nigdy nie będzie (nie dlatego, że nie chcemy jako ludzie, ale technika nam nie pozwoli). Autor opisuje powietrzne walki, naloty dywanowe, straszliwą śmierć w przestworzach, spalonych ludzi w niszczonych miastach (w samym Hamburgu zginęło 55 000 cywilów w pierwszej, sztucznie wywołanej przez człowieka burzy ogniowej która, z prędkością kilkuset km/h. wysysała życie z ruin). Książka we wspaniały sposób przenosi czytelnika w tamte mroczne czasy, żywo opisując świat amerykańskich lotników na lądzie i w powietrzu, ale nie tylko ich, również ich mechaników, dowódców z „syndromem Boga”, nieszczęsnych kochanek i żon. Barwne opisy Londynu w czasie wojny godne są pióra znakomitych pisarzy, szczególnie opisy „Love wall” w czasie niemieckiego nalotu, przy akompaniamencie artylerii p-lot i orkiestr swingowych, które grały do ich rytmu strzeleckiego. A wszystko osnute nieziemską, londyńską mgłą. Niektóre opowieści są tak wstrząsające, że nie opisywali ich, widzący je na własne oczy, dziennikarze. Nie mogli, byli po prostu nimi zbyt wstrząśnięci. Bycie amerykańskim pilotem bombowca roku 1943 roku w Anglii, znaczyło „mission impossible”. Trzeba było wylatać 25 lotów bojowych a szanse, aby dotrwać do końca tury, miał prawie takie jak kamikaze. Jak powiedział jeden ze znanych dziennikarzy do kolegi po fachu: „Nie zaprzyjaźniaj się z tymi dzieciakami, giną tak szybko, że za bardzo boli”. Zginęło 25000 amerykańskich chłopców w niecałe trzy lata. Książka opowiada właśnie o nich, zwykłych młodych ludziach walczących ze swoim strachem. Wspaniała opowieść, którą na ekran przenoszą Steven Spielberg i Tom Hanks. Wstrząsająca, pokazująca czym jest wojna: największym złem wymyślonym przez człowieka. Z ciekawostek dowiemy się jaki szacunek młodych załóg bombowców zdobył Clark Gable, gwiazdor nr 1 ówczesnego kina a jaką sławę wojenną jego kolega, James Steward. Książka dostępna w zbiorach Książnicy Karkonoskiej. Poleca: PL

Pełna treść wiadomości na: biblioteka.jelenia-gora.pl/?p=43656
biblioteka.jelenia-gora.pl, Źródło artykułu: biblioteka.jelenia-gora.pl
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
Dodaj artykuł
Najnowsze komentarze
 
  Kreska
   
  Polecane

  DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

   
  Brak sond
   
  Newsletter
  Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
   
   

  Powiat jeleniogórski – powiat w województwie dolnośląskim z siedzibą w Jeleniej Górze. W skład powiatu wchodzą gminy: Janowice Wielkie, Jeżów Sudecki, Karpacz, Kowary, Mysłakowice, Podgórzyn, Stara Kamienica i Szklarska Poręba zajmując powierzchnię 628,21 km kw.

  Główna atrakcją regionu są Karkonosze – góry nazywane Olbrzymimi z Karkonoskim Parkiem Narodowym uznanym za Światowy Biratelarny Rezerwat Biosfery, Rudawski Park Narodowy czy Park Krajobrazowy Doliny Bobru, przez które przebiegają liczne szlaki turystyczne; rzeka Kamienna, górskie wodospady Szklarki i Kamieńczyka, Wielki i Mały Staw (jeziora polodowcowe), formacje skalne (np. Końskie Łby czy Trzy Świnki, Chybotki); złoża kamieni szlachetnych i złota. Atrakcję stanowią także zabytki architektoniczne – kamieniczki z XVII – XVIII w. na jeleniogórskim rynku, Wieża Rycerska z XIV w.w Siedlęcinie, pałac rodziny Schaffgotschów, jeleniogórskie kościoły (Podwyższenia Św. Krzyża oraz pod wezwaniem Erazma i Pankracego), domy tyrolskie w Mysłakowicach czy krzyże pokutne.

  Główną gałąź gospodarki regionu stanowi turystyka.

  Przez powiat przebiega trasa europejska nr 65 oraz dwie drogi krajowe: DK 3 i DK 30.

   

  Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola