Belka
Środa, 26 Czerwca 2024   imieniny: Paulina, Jan, Paweł
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 
 

Boniecki. Rozmowy o życiuZ księdzem Adamem Bonieckim rozmawia Anna Goc

Data publikacji: 2019-06-12, Data modyfikacji: 2019-06-14
A A AWydrukDrukuj  
 
Właściwa miara rzeczy, zdystansowanie lub przeciwnie – zaangażowanie, jeżeli powaga sytuacji tego wymaga, powrót do pytań, definicji i kwestii podstawowych, zasadniczych, od których powinny zaczynać się wszystkie dyskusje, toczące się na niemal każdy z aktualnych obecnie tematów; a czytającemu udziela się spokój i opanowanie. Obojętnie czy zaczyna dopiero lekturę wywiadu czy wraca do przerwanego fragmentu albo otwiera na dowolnej stronie. W głowie robi się porządek, znika chaos wywołany nadmiarem informacji. Wyrównuje się oddech. Mądrość i wyrozumiałość starego księdza, który sporo już przeżył, widział, doświadczył i niejednej spowiedzi wysłuchał. To nie jest rozmowa-rzeka o życiu księdza Adama Bonieckiego – na taką nigdy by się nie zgodził; ma do nich podobno dość ironiczny stosunek. Punktem wyjścia dla każdego kolejnego rozdziału jest konkretne zagadnienie: zwątpienie, rozumienie wolności i wolnego wyboru, wybaczanie, śmierć. Ale dzięki podejściu prowadzącej rozmowę Anny Goc, potrafiącej połączyć dziennikarski ogień i wodę, czyli dyskrecję i elegancję z konsekwentnym dopytywaniem aż do uzyskania satysfakcjonującej odpowiedzi i tak dużo dowiadujemy się o życiu redaktora seniora „Tygodnika Powszechnego”. I dopiero w tym momencie uświadamiamy sobie, jak niewiele o nim wiedzieliśmy – tylko tyle, ile sam chciał ujawnić, ile pozwoliło mu jego wychowanie i postawa wpajana od dziecka. I na koniec cytat fragmentu z okresu dzieciństwa: „Wiele z tamtych obrazów zachowało kolory i zapachy. Jeszcze jeden: rodzice siedzą w klubowych fotelach w sypialni, która w zimie, ze względu na ogrzewanie, służyła też za salon, i oboje są zatopieni w lekturze. Rodzice czytali, wszyscy dorośli czytali, to i my czytaliśmy. Pytanie: „Co czytasz?”, rozpoczynało zwykle rozmowę.” Na pytanie: co ostatnio ciekawego czytałam, długo będę odpowiadać, że „Rozmowy o życiu” z księdzem Adamem Bonieckim. Książka dostępna w zbiorach Książnicy Karkonoskiej. (KH)

Pełna treść wiadomości na: biblioteka.jelenia-gora.pl/?p=46397
biblioteka.jelenia-gora.pl, Źródło artykułu: biblioteka.jelenia-gora.pl
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Dodaj artykuł
Najnowsze komentarze
 
    Kreska
     




    Brak sond
     
    Newsletter
    Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
     
     

    Powiat jeleniogórski – powiat w województwie dolnośląskim z siedzibą w Jeleniej Górze. W skład powiatu wchodzą gminy: Janowice Wielkie, Jeżów Sudecki, Karpacz, Kowary, Mysłakowice, Podgórzyn, Stara Kamienica i Szklarska Poręba zajmując powierzchnię 628,21 km kw.

    Główna atrakcją regionu są Karkonosze – góry nazywane Olbrzymimi z Karkonoskim Parkiem Narodowym uznanym za Światowy Biratelarny Rezerwat Biosfery, Rudawski Park Narodowy czy Park Krajobrazowy Doliny Bobru, przez które przebiegają liczne szlaki turystyczne; rzeka Kamienna, górskie wodospady Szklarki i Kamieńczyka, Wielki i Mały Staw (jeziora polodowcowe), formacje skalne (np. Końskie Łby czy Trzy Świnki, Chybotki); złoża kamieni szlachetnych i złota. Atrakcję stanowią także zabytki architektoniczne – kamieniczki z XVII – XVIII w. na jeleniogórskim rynku, Wieża Rycerska z XIV w.w Siedlęcinie, pałac rodziny Schaffgotschów, jeleniogórskie kościoły (Podwyższenia Św. Krzyża oraz pod wezwaniem Erazma i Pankracego), domy tyrolskie w Mysłakowicach czy krzyże pokutne.

    Główną gałąź gospodarki regionu stanowi turystyka.

    Przez powiat przebiega trasa europejska nr 65 oraz dwie drogi krajowe: DK 3 i DK 30.

     

    Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola